Dzień Głośnego Czytania

Opublikowano: wtorek, 01 styczeń 2019

Klasa druga z okazji Obchodów Dnia Głośnego Czytania zrealizowała scenariusz pt. „Dobrze nam wśród przyjaciół – wykorzystanie gry – ściganki SPACER JEŻA JERZYKA”.

Zajęcia te miały na celu ćwiczenie odporności emocjonalnej w sytuacjach zadaniowych, wdrażanie do spontanicznej wypowiedzi ustnej, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania tekstu czytanego przez zaproszonego gościa, ćwiczenie pamięci słuchowej, promowanie idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie słownictwa, pobudzanie wyobraźni dziecka i kształtowanie nawyku czytania.

Nasza klasa liczy 6 osób, czterech chłopców i dwie dziewczynki, dlatego postanowiliśmy zaprosić do nas wielu gości, którzy chętnie przybyli na obchody Dnia Głośnego Czytania.  Były z nami koledzy i koleżanki z klasy pierwszej i trzeciej, szóstej, panie nauczycielki, pani bibliotekarka. Łącznie 20 gości.

Uczniowie klasy szóstej przygotowali niespodziankę dla młodszych kolegów i koleżanek, przygotowując sobie stroje i przebierając się za poszczególne postacie z Gangu Słodziaków.

Zajęcia rozpczęliśmy wspólnym powitaniem wszystkich uczestników i podziękowaniu im za przybycie. Następnie nasze Słodziaki {uczniowie klasy 6} podzielili wszystkich uczestników na grupy trzyosobowe i zaprosili ich do wspólnej gry planszowej „Spacer Jeża Jerzyka”. W chwili ,kiedy uczestnicy zaczęli dochodzić swoimi pionkami do mety , nauczyciel bibliotekarz zaprosił ich do wysłuchania opowiadania „Jeż Jeżyk” pochodzącego z książki  Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu  Słodziaków”. Wszyscy słuchali z dużym zainteresowaniem i dlatego też potrafili rozwiązać następujące  zadania:

  • Każdemu Słodziakowi wręczyć kartkę z jego imieniem,
  • Odpowiedzieć na pytania do tekstu. Następnym punktem spotkania była gra sudoku w takich samych zespołach co poprzednio. Nad poprawnością wykonania zadań w każdej grupie czuwał jeden Słodziak- uczeń. Wszystkim grupom udało się wykonać całe sudoku, za co wszyscy otrzymali wielkie brawa.

Przedostatnim  punktem naszego programu było wręczenie odznaki Wzorowego Czytelnika wszystkim dzieciom, które zebrały wszystkie 21 naklejki  w albumie ucznia „Czytaj codziennie” .Na koniec naszego spotkania prowadząca podziękowała wszystkim gościom za wspólnie spędzony czas, za wspólne czytanie i Słodziakom za przygotowanie niespodzianki dla młodszych kolegów i koleżanek.

Prowadząca zajęcia : Katarzyna Damętka, Urszula Matusik - Bujalska

 

Odsłony: 1089